Povinnost oznámit osvobozený příjem je zakotvena v zákoně o daních z příjmů již od roku 2015. Poplatník daně z příjmů fyzických osob musí oznámit Finančnímu úřadu skutečnost, pokud v daném roce obdržel osvobozený příjem vyšší než 5 mil. Kč. Připomínáme, že osvobozené příjmy se do přiznání neuvádějí a pouze z jejich titulu se přiznání nepodává. Pro toto oznámení se posuzuje vždy jen jednotlivý příjem, nikoliv součet několika příjmů za daný příslušný rok.
Okruh osvobozených příjmů pro fyzické osoby je vymezen v § 4, § 4a, § 6 odst. 9 a § 10 odst. 3 zákona o daních z příjmů. Nejčastější případy osvobozených příjmů, u kterých může dojít k překročení uvedené hranice, jsou:
- příjem z prodeje nemovitostí po splnění určité časové lhůty vlastnictví či bydliště
- příjem z prodeje movitých věcí (s určitými výjimkami u vozidel, letadel a lodí)
- plnění z pojištění majetku, odpovědnosti za škodu nebo z cestovního pojištění
- cena z veřejné či reklamní soutěže
- náhrada za uvolnění bytu, pokud je poplatník použije na jinou bytovou potřebu
- příjem z prodeje podílu v obchodní korporaci po splnění časového testu pěti let
- příjmy z prodeje cenných papírů po splnění časového testu tří let
- bezúplatný příjem z dědictví (u dědictví je třeba dát pozor při zjišťování hodnoty zděděného majetku; ten se často ponižuje o zděděné dluhy, ale pro oznámení osvobozených příjmů se vychází z částky před odečtením těchto dluhů)
- bezúplatný příjem/dar od příbuzného v linii přímé a vedlejší, od osoby žijící po dobu jednoho roku ve společné domácnosti.
- výhry z hazardních her, loterií a tomboly (zde jen upozornění – od 1.1.2020 platí hranice pro osvobození od 1 mil. Kč, vyšší výhra se již bude nově danit; výhry do roku 2019 vyšší než 5 mil. Kč však oznamovací povinnosti nadále podléhají)
Existuje jedna výjimka, kdy není třeba plnit tuto oznamovací povinnost, a to v případě, kdy získaný příjem plyne z prodeje nemovitostí realizovaného dle kupní smlouvy, která se zapisuje do katastru nemovitostí. V tomto případě získá finanční úřad potřebné informace poměrně snadno automaticky právě z katastru, a proto není potřeba tyto příjmy finančnímu úřadu oznamovat. (Výjimka neoznamování se nevztahuje na případ darování nemovitosti, které je od daně osvobozené – například dar nemovitosti ze strany rodičů svým dětem).
Pro oznámení je možné využít nepovinný tiskopis uveřejněný na webu Finanční správy. Ten obsahuje body, které musí oznámení povinně obsahovat, a to:
- výši příjmu
- popis okolností nabytí příjmu
- datum, kdy příjem vznikl
Oznámení za daný kalendářní rok je nutné podat ve stejném termínu, který je závazný pro podání přiznání k dani z příjmů. Za rok 2019 je tedy třeba oznámení učinit nejpozději do 1.dubna 2020.
Pokud nebude oznámení podáno, hrozí poplatníkovi sankce, které jsou odvozeny v procentuální výši z neoznámeného osvobozeného příjmu:
- 0,1 % při pozdním podání oznámení, aniž by finanční úřad dosud k podání vyzval
- 10 % při splnění v náhradní lhůtě poté, co finanční úřad vyzval k podání,
- 15 % při nesplnění povinnosti ani v náhradní lhůtě.
Z důvodu relativně vysokých sankcí je vhodné si ohlídat, zda toto oznámení nemá být na FÚ podáno.